Zöldtető és zöldhomlokzat
A zöldtető nem csak esztétikus önkényes döntés.
"A tetőkertek a ház használati részét képezik, illetve visszaadják a természetnek az elvett földterületet."
[Le Courbusier, 1925]
A zöldtetők kialakításának számos lehetősége létezik már, általában alacsony hajlású, lapos tetőkön alakítják ki, de megoldható meredekebb felületeken is. A meredek hajlással bíró zöldtetőknek több hátránya is van, ilyen például a hasznosíthatóság hiánya, a nehezebb gondozhatóság vagy a költségesebb kivitelezés.
A zöldtetőnek számos előnye közül a legfőbb talán, hogy a természettől elvett területet részben visszaadjuk, így az ökológiai lábnyomunk kissé csökken. Az ember az épített környezetben kényelmesen érzi magát, de mindenképp igénye van a természet közelségére az egészséges élethez, így a zsúfolt városokban rendkívül fontos minél több zöldterület létrehozása, ami nem mellesleg a kellemesebb és élhetőbb környezethez azzal is hozzájárul, hogy megköti a levegőből a szállóport. A zöldfelületek csökkentik a hőmérsékletet, mivel a párolgással hőt vonnak el a környezetből, vagy árnyékolják a felületeket, így azok nem melegednek túl.
A zöldtetőket kialakításuk alapján többféleképpen csoportosítják: a vízelvezetés módja szerint lehet külső vagy belső vízelvezetés. A külső vízelvezetés ritkábban fordul elő, ez egy régebbi rendszer, de egyszerű kivitelezhetősége miatt csarnokoknál még alkalmazzák. A belső vízelvezetés napjainkban jóval elterjedtebb, jelentős előnyei vannak a külső vízelvezetéshez képest. Csekély hőhíddal kivitelezhető, esztétikus homlokzatot és tetőkialakítást tesz lehetővé, kevésbé érzékeny a külső hatásokra, valamint elterjedtsége miatt a kivitelezők és a tervezők is könnyebben alkalmazzák ezt a rendszert.
Zöldhomlokzat
A zöldhomlokzatok - hasonlóan a zöldtetőkhöz – nem csak esztétikai értékkel bírnak, de környezetvédelmi szempontból befektetésként tekinthetünk rájuk. Bár a hatásuk csekélyebb mint a zöldtetőké, viszont így is nagyban segíthetnek a városi betondzsungelekbe visszacsempészni a természetet. Az épület klíma-szabályozásában is jelentős szerepet tud vállalni. A nyáron zöld felület csökkenti a homlokzat hőterhelését, párolgással és árnyékolással csökkenti a hőmérsékletét, télen pedig szabadon engedi a napfényt a homlokzatra, így nem akadályozza annak melegedését a napsugárzás által.